Autovadītāja apliecības iegūšana

RAA_0122

Ir pagājis gandrīz gads kopš sāku procesu, lai tiktu pie autovadītāja apliecības. Nolikt tiesības bija mans sapnis jau 10 gadus, pēdējos gadus tam krāju vairākas reizes un galu galā 2018.gadā tiesību nolikšanu uzliku sev kā vienīgo mērķi. Vienmēr nebija vai nu laika un iespējas, vai līdzekļu, lai šo izdarītu.

Vispirms pastāstīšu par savu pieredzi, tad atbildēšu uz jautājumiem, kurus saņēmu Instagram un tad pastāstīšu nedaudz par savu izvēlēto auto skolu un instruktoriem, kurus no sirds varu ieteikt arī tev!

Savu tiesību iegūšanas procesu sāku jūlija beigās ar ārkārtīgi lielu apņēmību un pašdisciplīnu. Biju apņēmusies, ka gribu tiesības pēc iespējas ātrāk un jau pirms pirmā sniega gribu būt ar tiesībām kabatā. Kā vienmēr uzstādīju sev pārāk ambiciozus mērķus un tad sabēdājos, ka pati tos nespēju izpildīt. Bet augusts izvērtās par manu intensīvāko mēnesi, kopš man piedzima mazulis un apgrieza manu dzīvi kājām gaisā. Autoskola kļuva par manu otro pus slodzes darbu, kā man patīk jokot. Divas reizes nedēļā man bija teorijas nodarbības pa 4h darba dienu vakaros pēc darba un tad centos ielikt braukšanas divas līdz trīs reizes nedēļā. Ar visām veselības pārbaudēm, braucieniem un CSDD un pirmās palīdzības kursiem beigās sanāca tā, ka katru dienu bija jādara kaut kas, kas saistīts ar tiesību iegūšanu. Un vēl jau arī pārējā dzīve, kura savu tempu neplāno palēlināt tikai tāpēc, ka esi nolēmis kārtot tiesības.

Pati braukšana bija man tik ļoti liels izaicinājums un vismaz pirmās 15 reizes braucu ar trīcošām kājām un slapju muguru. Mans lielākais ieteikums šajā ziņā, ja arī tev ir līdzīgi, ir vienkāršs – NEAPSTĀJIES! Nekādā ziņā nepadodies un neapstājies! Nolem, ka šis ir tas, ko tu dari un turpini to darīt, jo patiešām paliks vieglāk. Svarīgi atrast pacietīgu, mierīgu un gudru instruktoru, kurš var tev palīdzēt un vienkārši iet uz priekšu pretī savam mērķim. Diemžēl es joprojām nezinu nevienu labāku veidu, kā tam tikt pāri, kā tikai vienkārši iet uz priekšu, nepadoties un mācīties, kamēr iemācīsies. Un, lai gan, kamēr tu ej tam cauri, liekas, ka tas brīdis – tas klikšķis, kad paliek vieglāk nepienāks, tas pienāk. Tici man, tas pienāk visiem! Citiem pēc otrās nodarbības un citiem pēc daudz, daudz, daudz vairāk, kā man! Galvenais nepadoties un to klikšķi sagaidīt un dot sev laiku, iespēju un pacietību to paveikt!

To, ka braukšana man būs izaicinājums, es zināju vienmēr, bet, to, ka netikšu galā ar teoriju gan nē. Ja man jāmin kāds trūkums Presto autoskolai, tad tas noteikti ir nenormāli grūtais teorijas eksāmens un, lai gan man sākumā likās, ka vaina ir tikai manī un vienkārši nevaru to visu iekalt, lai gan aizrakstīju divas uzdevumu grāmatas pilnas… sapratu, ka tā ir problēma daudziem! Taču esmu dzirdējusi, ka Presto autoskola strādā pie tā, lai savu teorijas eksāmenu drīzumā mainītu, kas tiešām priecē. Lai cik ļoti, ļoti apmierināta esmu ar savu auto skolas izvēli, šis bija lielākais robs manā pieredzē. Toties CSDD eksāmenu noliku ar pirmo reizi un bez nevienas kļūdas. Tā bija lieliska sajūta! Protams, ka ir cilvēki, kas šo eksāmenu noliek arī ar pirmo vai otro reizi un nav tā, ka eksāmenā būtu iekļauti jautājumi, kas nav apgūstami no grāmatām, tomēr man tas likās krietni par grūtu. Un noteikti nepalīdzēja tas, ka tam visam pa vidu vēl saslimu un vairākām nedēļām, pagulēju slimnīcā un vēl aizbraucām atvaļinājumā. Visu apstākļu kopuma rezultātā, skolas teorijas eksāmens prasīja daudz, daudz vairāk laika un pārdzīvojumu, kā jebkad būtu iedomājusies! Tiešām!

Ok, tagad ķeramies pie dažiem no jūsu populārākajiem jautājumiem. Un tie patiesībā bija tieši tie jautājumi, kuri bija arī man, kad domāju par tiesību likšanu.

  • Cik ilgu laiku prasīja tiesību nolikšana?

Šis bija populārākais jautājums un arī tāds, kuru bieži uzdevu es un tagad saprotu, kāpēc to reti kad atbild ar konkrētu laika posmu. Man tiesību nolikšana prasīja gandrīz pilnus 8 mēnešus, taču es tiešām tam piegāju ārkārtīgi intensīvi un braucu 2 līdz 3 reizes nedēļā. Izmantoju katru brīvo brīdi un iekrāto naudiņu, lai tiktu pie tiesībām. Bet bija arī vairāki apstākļi, kas manu braukšanu skaitu padarīja krietni lielāku nekā domāju:

Man nebija nekādas pieredzes. Pirmajā braukšanā nezināju pat to, kurš pedālis atbildīgs par noteikto darbību. Man bija bail! Kā jau minēju vismaz pirmās 15 nodarbības man tiešām bija slapja mugura un trīcošas kājas. Vienreiz par instruktors jokoja, ka viņam būs jāpērk jauna stūre, jo tik ļoti tajā biju iekrampējusies. Patiesībā jau, manuprāt, bailes ir lielākais traucēklis tiesību iegūšanai un tās ir jāpārvar! To var izdarīt tikai ar neatlaidīgu darbu. Un vēl, tā kā vīrs sākumā uzstāja, ka man jāmācās vadīt mašīnu ar manuālo ātrumkārbu un mums mājās ir tikai automāts, man nebija iespējas trenēties un mācīties ārpus braukšanas nodarbībām. Visi šie apstākļi kopā padarīja šo procesu daudz, daudz garāku un dārgāku kā tas varētu būt kādam citam. Kopumā man, manuprāt, bija nepieciešams ap 50 braukšanām, kas ir daudz vairāk nekā biju cerējusi. Te jau atkal uzdarbojas tās pārlieku augstās ekspektācijas pret sevi.

  • Cik maksā tiesību iegūšana?

Šis bija otrs populārākais jautājums un es pilnībā saprotu, kāpēc tā ir! Atbilde vienā vārdā laikam būs DAUDZ! Es jau minēju, ka sapņoju nolikt tiesības un krāju šim pasākumam vairākas reizes un ilgu laiku. Biju gatava, ka tas maksās daudz!

Lai gan ar Presto autoskolu man bija #sadarbība, par kuru esmu ārkārtīgi priecīga un pateicīga, vairāk kā divas trešdaļas no visa procesa apmaksāju es pati no savas iekrātās naudiņas. Diemžēl, līdzīgi kā ar nepieciešamā laika precizēšanu, arī naudiņu nevar skaidri noteikt, jo katram tas būs pilnīgi savādāk. Dārgākais noteikti ir braukšanas nodarbības un tās vidēji maksā 30EUR par reizi. Tad nu te var droši rēķināt un domāt, cik nodarbības tieši tev individuāli būs nepieciešamas. Bet jāatzīst, ka nolikt tiesības pilnīgi noteikti nav lēts prieks un tieši tādēļ tas man prasīja tik ilgu laiku.

  • Kas bija grūtākais?

Nepadoties! Tas viennozīmīgi man bija grūtākais. Vienā brīdī, kad esi slims, nevari nolikt teoriju jau n-to reizi un joprojām katru reizi brauc ar paātrinātu pulsu, gribas vienkārši pateikt, ka šis nav domāts man un braukt ar trolejbusu jau nav nemaz tik grūti… Bet rezultāts ir tā vērts un tas, cik daudz tajā visā JAU bija ieguldīts lika doties uz priekšu. Bet noteikti nepadoties un ticēt, ka viss izdosies bija man pats grūtākais.

  • Kā ātrāk iemācīties teoriju?

Man noteikti palīdzēja pierakstīt. Ņēmu grāmatu, pildīju testus, to, kas nebija pareizi pierakstīju, mēģināju izprast, zīmēju diagrammas. Vienmēr esmu bijusi tā, kurai visvieglāk kaut ko iemācīties vizuāli. Arī šoreiz nekas nemainījās. Bez apstājas pildīju testus internetā un gāju cauri grāmatai. Ap Ziemassvētkiem pat nopirku vēl vienu grāmatu, jo pirmā bija tik sarakstīta un sazīmēta, ka neko vairs nevarēju saprast!

Tagad nedaudz par pašu Presto autoskolu:

Mans vienīgais mīnuss ir teorijas eksāmens un par to jau jums pastāstīju, bet zinu, ka tas jau pavisam drīz vairs nebūs aktuāli.

Plusi gan manā pieredzē ir krietnā pārsvarā. Ļoti patīk pārskatāmā mājas lapa, kas ir mans pirmais iespaids un tas, kas pievilka šai autoskolai. Visas veselības pārbaudes un pirmās palīdzības kursus var nokārtot caur viņiem, kas sanāk nedaudz lētāk, bet arī daudz ērtāk. Visi darbinieki ir ļoti atsaucīgi un laipni, kas nav mazsvarīgi. Vairākas reizes par dažādiem jautājumiem zvanīju uz reģistratūru un tur visi vienmēr ir ārkārtīgi jauki un atsaucīgi. Un galvenais pluss, manuprāt, ir iespēja izvēlēties savu instruktoru un reģistrēt nodarbības tiešsaitē sev izdevīgā laikā un ar to instruktoru, kuru pats izvēlies. Turklāt instruktorus var jebkurā laikā mainīt. Ja izbrauc ar vienu un saproti, ka nav tev īstais, atcel nākamo nodarbību un brauc ar citu. Šī sistēma, manuprāt, ir vienkārši ģeniāla un atceļ visus tos briesmu stāstus, kurus pa gadiem esmu dzirdējusi par instruktoriem un auto skolām. Tas bija viens no aspektiem, kas mani atturēja šo visu uzsākt. Iedomājos, ka man pašai bail un tad vēl patrāpās instruktors, kurš kliedz uz tevi… šeit šī problēma ir atrisināta. Reizi mēnesī apsēdos ar plānotāju un rezervēju sev nodarbības mēnesim uz priekšu. Tas nozīmē, ka gan tev tiek instruktors, kuru vēlies, laikā, kurš tev ir izdevīgākais, bet arī varu salikt tik nodarbības, cik vēlos un braukt kaut katru dienu, ja nepieciešams tiesības nolikt ātrāk.

Iespējams, ka tā liekas kā maza detaļa, taču man šķiet, ka īstais braukšanas instruktors ir daļa no panākumu atslēgas.

Divi instruktori, kas man likās labākie un kurus tiešām iesaku:

Juris Incenbergs – viņš māca braukt ar manuālo ātrumkārbu un viņš ir superīgs instruktors, kurš ir ļoti mierīgs un ar lielisku humora izjūtu. Visu paskaidro, pamāca, ļauj pamēģināt, izved visus grūtos gabalus vēl un vēl. Ar Juri braucu no paša sākuma un viņš man vienmēr teica, ka man nav jāuztraucas, jo tas esot viņa darbs. Ļoti, ļoti foršs, gudrs un prasmīgs instruktors. Ar Juri braucu ļoti daudzas reizes un nevienu reizi viņam nebija slikts garastāvoklis. Vienmēr priecīgs tevi redzēt un vienmēr saglabā mieru arī tad, ja izdaru kaut ko tiešām muļķīgu.

Viktors Kozlovskis – māca braukt ar automātisko ātrumkārbu. Arī Viktors ir ļoti foršs, mierīgs un ar lielisku humora izjūtu. Var just, ka viņa galvenā prioritāte ir, lai tu tiešām iemācies un lai zini visu, kas nepieciešams gan eksāmena nokārtošanai, gan drošai braukšanai uz ceļa. Vedīs tevi cauri vienai uz tai pašai vietai kaut vai desmit reizes līdz jūs abi būsiet pārliecināti, ka saprati, kas jādara un kā pareizi izbraukt attiecīgo vietu.

Šos abus instruktorus pilnīgi noteikti iesaku un esmu ļoti priecīga un apmierināta ar savu pieredzi. Man sanāca pabraukt arī ar citiem, taču nebija ne tā, ka tos ļoti rekomendētu, ne arī tā, ka teiktu, ka bija slikti. Bija labi, bet šīs sistēmas skaistums slēpjas tajā, ka nav jāsamierinās ar tikai “labi”, vari braukt katru dienu ar citu instruktoru līdz atrodi īsto.

Tas kopumā arī viss par manu pieredzi. Bija grūtāk un dārgāk kā cerēts, bet pilnīgi noteikti tā vērts. Noteikti darītu to visu vēlreiz! Brīvības sajūta, kuru šobrīd piedzīvoju ir visu grūtību vērta. Mana ikdiena kļuvusi daudz vieglāka un produktīvāka. Jūtos tā, ka man ir daudz vairāk laika un daudz, daudz vairāk iespēju. Ir tik forši vienkārši ielikt Noa mašīnā un aizbraukt uz Siguldu vai aizbraukt uz pastu, veikalu, pie draudzenes… tas, kas agrāk prasīja daudz plānošanas un piepūles, tagad kļuvis tik viegls.

Un, ja jūs jautāju man par tām bailēm… to vairs nav. Laikam jau tiešām ir tā, kā man vienmēr teica instruktors: “grūti mācībās, viegli kaujā!”

Ja arī tu ej cauri šim procesam, galvenais nepadodies! Paliks vieglāk un tad jau arī pavisam viegli! Tas patiešām ir tā vērts!

Te vari noskatīties video, kurā Presto autoskolas youtube kanālā padalījos ar savu pieredzi:

Līdz 24.jūlijam manā Instagram kontā iespējams laimēt bezmaksas B kategorijas teorijas apmācības un 5 bezmaksas braukšanas nodarbības. Lai piedalītos tev jābūt manam Instagram sekotājam, jāseko Presto Youtube kontam un pie šī video jāatstāj komentārs. 24.jūlijā izvēlēšos interesantāko komentāru un iespējams tieši tu varēsi uzssākt mācības Presto autoskolā! Lai izdodas!

Tevi varētu interesēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *